انتخاب ، ایجاد و بکار گیری نمودار گردش کار (workflow) در نرم افزار جیرا (jira)​

• به دنبال چارچوبی برای اجرای وظایف هستید؟
• به نمودار گردش کاری نیاز دارید که فعالیت های خود را در طول آن به جریان بیاندازید؟
• به طراحی فرآیند کاری خود فکر میکنید ؟

معمولا تطبیق فرآیند کاری با امکانات نرم افزار ها یکی از مشکلات مرسوم استفاده از نرم افزار در فرآیند کسب و کار است. شما به نرم افزاری نیاز دارید که با کسب و کار شما مطابقت داشته باشد و از انعطاف پذیری لازم برخوردار باشد.

جیرا به شما این امکان را خواهد داد :
workflow ابزاری است که جیرا به وسیله آن فرایند های کسب و کار را مدل سازی می کند. ابزار workflow در جیرا شما را قادر می سازد فرایند کاری خود را از بین تمودار های جریان کاری پیشفرض موجود در نرم افزار انتخاب کرده و وظایف و فعالیت های خود را در طول آن به جریان بیاندازید به این ترتیب چهارچوبی برای اجرای وظایف خواهید داشت .
به علاوه به شما اجازه می دهد پا فراتر گذاشته و فرایند کاری مد نظر خود را طراحی و اجرا کنید به این ترتیب که جیرا با 2 ابزار طراحی نمودار گردش کار یک امکان ویژه برای شما فراهم می کند. شما می توانید با به کارگیری این 2 ابزار نمودار جریان کار خود را طراحی کنید مراحل را با توجه به فرایند کاری خود تعیین کنید ، وضعیت هر واحد کاری را در هرمرحله از کار دنبال کنید ، برای گردش کار خود قواعد مورد نظررا تعیین و پیاده سازی کنید.می توانید برای هر انتقال بین 2 مرحله قواعدی را تعییین کنید افرادی را که توانایی انجام این انتقال را دارند را مشخص کنید.
یکی از ویژگی های این ابزار این است که می توانید وضعیت هرواحد از کار را با مرحله ای که در نمودار گردش کار قرار دارد مرتبط کنید به این ترتیب شما هنگامی آن بخش از کار را مشاهده می کنید وضعیت آن در نمودارگردش کار نیز پیش روی شما قرار خواهد گرفت .
همچنین شما این امکان را در اختیار دارید زمانی کاربر می خواهد کار را به مرحله بعدی منتقل کند تمامی اطلاعات لازم را در یک صفحه نمایش دهید تا اطمینان حاصل کنید کاربران شما آگاهی لازم برای انجام این کار را خواهند داشت. اما جیرا به این سطح نیز اکتفا نمی کند و با 3 ابزار دقیق صحت انجام کار در هر مرحله را به دقت کنترل می کند و در صورتی وظایف مطابق تعریف شما صورت نگرفته باشد اجازه ورود به مرحله بعد را نخواهد داد یا کار را به مرحله قبل باز می گرداند.
طراحی نمودار های جریان کار معمولا یک فرایند وقت گیر است. ممکن است یک نمودار جریان کار در چندین پروژه دیگر نیز کاربرد داشته باشد جیرا امکاناتی را برای شما فراهم می کند که شما برای استفاده از یک نمودار جریان کار مشابه نیاز به باز طراحی آن ندارید می توانید از نمودار جریان کار خود کپی بگیرید سپس آن را ویرایش کرده و تغییرات لازم را روی آن انجام دهید. همچنین می توانید از نمودار های جریان کار خود برای استفاده در بخش های دیگر خروجی گرفته یا یک نمودار جریان کار طراحی شده در بخش های دیگر را به سیستم خود وارد کنید.